Pracodawca nie musi uzyskać zgody pracownika, aby zapisać go do Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK). W programie tym obowiązuje bowiem tzw. autozapis. Oznacza to, że jeśli pracownik w wieku 18-55 lat nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca sam „zapisuje” go do programu.
[CZYM JEST AUTOZAPIS?]
Autozapis jest to ponowne zapisanie pracownika do PPK. Polega on na tym, że pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do programu pod warunkiem, że taki pracownik nie złoży ponownie oświadczenia o rezygnacji z uczestnictwa w PPK.
Autozapis nie jest jednorazowy, lecz odnawia się co 4 lata. Oznacza to, że co 4 lata pracownik, który nie chce być zapisany do programu musi przedłożyć pracodawcy oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w PPK.
[KOGO BĘDZIE OBEJMOWAŁ AUTOZAPIS?]
Autozapis dotyczy osób w wieku 18-55 lat, które złożyły oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w PPK.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik ukończy 55. rok życia przed 1 kwietnia 2023 r. W takim wypadku ponowny zapis do PPK może nastąpić wyłącznie na jego wniosek. Nie działa tu autozapis.
Warto wiedzieć, że pracodawca nie będzie mógł rozpatrywać ww. wniosków, jeżeli wnioskodawcy złożyli wcześniej deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w PPK, natomiast przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat.
[JAKIE OBOWIĄZKI BĘDĄ SPOCZYWAĆ NA PRACODAWCY?]
Pracodawca ma obowiązek do 28 lutego 2023 r. poinformować pracowników, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w PPK, a nie ukończyli 55. roku życia, o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK od 1 kwietnia 2023 r.
Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek w przypadku, gdy:
* pracownik nigdy nie był uczestnikiem PPK oraz nie złożył ponownie oświadczenia o rezygnacji z uczestnictwa w PPK – zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK;
* był już uczestnikiem, ale w między czasie zrezygnował z dokonywania dalszych wpłat na rzecz PPK oraz nie złożył ponownie oświadczenia o rezygnacji z uczestnictwa w PPK – wznowić wpłaty do PPK za danego uczestnika.
W marcu pracodawca będzie musiał naliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Następnie od 1 do 17 kwietnia 2023 r. pracodawca ma obowiązek przekazać te wpłaty do instytucji finansowej, z którą ma podpisaną umowę o zarządzanie PPK.
[OŚWIADCZENIE O REZYGNACJI Z UCZESTNICTWA W PPK]
Wcześniej złożona deklaracja o rezygnacji z uczestnictwa w PPK obowiązuje tylko do 28 lutego 2023 r.
Po upływie tego terminu pracownik może przystąpić do PPK lub ponownie złożyć pracodawcy oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w PPK.
W sytuacji, gdy pracownik złoży oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w PPK po 28 luty 2023 r. a przed przekazaniem przez pracodawcę wpłat do instytucji finansowej (1-17 kwietnia 2023 r.), pracodawca jest zobowiązany do skorygowania naliczonych składek, a pobrana składka powinna zostać zwrócona pracownikowi.
[KIEDY NASTĄPI NAJBLIŻSZY AUTOZAPIS?]
Co 4 lata pracodawca jest zobowiązany ponowić autozapis do PPK. Pierwszy ponowny autozapis do programu będzie miał miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku itd.
W związku z tym, że wdrażanie PPK rozpoczęło się w 2019 r. najbliższy autozapis będzie miał miejsce w 2023 r. Niezależnie od tego kiedy pracodawca zawarł umowę o zarządzanie PPK i kiedy pracownik zrezygnował z uczestnictwa w tym programie.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na https://www.mojeppk.pl/dla-pracodawcy/autozapis.html
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu