Co się zmieni w zatrudnianiu cudzoziemców począwszy od 29 stycznia 2022?
W dniu 29 stycznia 2022 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, stanowiąca pakiet nowelizacji, którego głównym celem jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.
Tutaj można znaleźć cały akt prawny.
Nowe przepisy wprowadzają m.in. następujące zmiany:
UWAGA: W praktyce bardzo istotne będzie prawidłowe określenie wysokości wynagrodzenia cudzoziemca. Inny mechanizm będzie bowiem obowiązywał w odniesieniu do oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, inny w przypadku jednolitych zezwoleń na pobyt i pracę. Będzie to dotyczyło również tych zezwoleń, względem których wnioski są już w toku – zostały złożone przed wejściem w życie nowelizacji. W zależności od sposobu zatrudniania cudzoziemca pracodawca będzie zobowiązany:
Dodatkowo nowela umożliwia też specjalny, uproszczony tryb zakończenia postępowań o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które zostały rozpoczęte przed 1 stycznia 2022 r. i nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie ustawy.
Nowe przepisy wprowadzają zmiany, w takich aktach prawnych jak:
Informację przygotowała
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu