KONIEC EPIDEMII COVID-19 W POLSCE – jakie konsekwencje wywoła ta zmiana ogłoszona przez Ministra Zdrowia?
Minister Zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował, że już w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii, a w jego miejsce zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego.
Jak istotne konsekwencje wywoła ta zmiana?
STAN EPIDEMII A STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO – spróbujmy najpierw rozszyfrować te dwa pojęcia
Rozporządzeniem Ministra Zdrowia stan epidemii w Polsce został wprowadzony 20 marca 2020 r.
Zgodnie z definicją skonstruowaną w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
Z kolei stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się, gdy istnieje ryzyko wystąpienia epidemii. Jego celem jest podjęcie środków zapobiegawczych określonych w ustawie.
Ze względu na zniesienie większości obostrzeń wobec wystąpienia COVID-19, różnice prawne między wymienionymi stanami są obecnie niewielkie.
SKUTKI PRAWNE WPROWADZENIA STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
Większość przepisów wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wysyłanych nimi sytuacji kryzysowych (zwaną też: „specustawą covidową”) ma zastosowanie jednocześnie do obu stanów.
Takim przepisami są m.in. regulacje dotyczące przedłużenia ważności zezwoleń na pobyt czasowy, wiz krajowych, kart pobytu.
Zgodnie z przywołaną powyżej ustawą okres ważności ww. dokumentów przedłuża się do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
Jak również dotyczy to możliwości powierzenia również poleceniem pracy zdalnej czy choćby wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
W związku z powyższym, wprowadzenie na terytorium RP stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie skutkowało wielkimi zmianami. Większość przepisów, w tym również w zakresie prawa pracy będzie nadal obowiązywało.
CO DALEJ ZATEM?
Zdaniem Ministra Zdrowia stan zagrożenia epidemicznego powinien zostać utrzymany do września. Wówczas zakażenia na COVID-19 pokażą, czy jest to właściwy kierunek, czy też konieczne będzie ponowne wprowadzenie stanu epidemii w Polsce.
Warto wiedzieć, że poważniejsze skutki prawne wystąpią dopiero po odwołaniu drugiego ze stanów, tj. stanu zagrożenia epidemicznego oraz niewprowadzeniu stanu epidemii w Polsce. W takiej sytuacji przepisy ustanowione na podstawie specustawy covidowej przestaną obowiązywać, chyba że ustawodawca zdecyduje się utrzymać niektóre z nich w mocy.
Będziemy monitorować sytuację.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu