Zgodnie z jego treścią od 1 stycznia 2023 r. najniższe wynagrodzenia wzrosną dwukrotnie.
Z uwagi na to, że prognozowany na rok następny średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105%, Rada Ministrów ustaliła dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej:
Projekt przewiduje następujące kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę:
W konsekwencji, minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia również wzrośnie i powinna wynosić:
Rząd szacuje, że w przyszłym roku przedmiotowe regulacje obejmą około 2,74 mln osób.
Projektowane rozporządzenie stanowi realizację postanowień ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zgodnie z którym Rada Ministrów jest zobowiązana do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w drodze rozporządzenia – jeżeli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni tych wysokości w terminie 30 dni od dnia otrzymania od Rady Ministrów (do negocjacji) proponowanych wysokości tego wynagrodzenia.
W ww. terminie nie doszło do uzgodnienia na forum Rady Dialogu Społecznego wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. W związku z powyższym Rada Ministrów została zobowiązana, by ustalić ww. wysokości w drodze rozporządzenia.
Planowany termin przyjęcia projektu to III kwartał 2022 r. Rada Ministrów jest bowiem zobowiązana, by ustalić ostateczną wysokości ww. stawek w drodze rozporządzenia w terminie do dnia 15 września br.
Szczegółowe informacje o pracach legislacyjnych nad projektem rozporządzenia można śledzić pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362401/katalog/12898045#12898045.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu