Dr Travis Bradberry współautor „Podręcznika inteligencji emocjonalnej” oraz książki „Emotional Intelligence 2,0” przekonuje nas, że sukces osobisty i zawodowy wbrew powszechnym opiniom nie jest wypadkową tylko edukacji, doświadczenia i intelektu, lecz zależy głównie od tego, jak dobrze używasz czterech umiejętności składających się na inteligencję emocjonalną:
Ludzie potrafiący korzystać z tych umiejętności osiągają sukcesy tam, gdzie inni ponoszą porażki.
Inteligencja emocjonalna pozwala nam kontrolować własne zachowanie, radzić sobie w relacjach z innymi i podejmować w życiu takie decyzje, które dają pożądane rezultaty.
Dobra wiadomość jest taka, że inteligencji emocjonalnej - w przeciwieństwie do inteligencji w tradycyjnym znaczeniu - możemy się nauczyć.
Możemy zrozumieć własne emocje, jeśli poświęcimy im czas, poznamy źródła ich powstawania, historie, które za nimi stoją, miejsca w ciele, gdzie się ulokowały. Zaakceptujemy nasze emocje, rozpoznamy je, damy im uwagę, a potem je puścimy.
Możemy nauczyć się odczytywać i rozumieć emocje innych ludzi, rozpoznawać ich motywacje, nawet jeśli sam nie podzielamy ich stanowiska.
Możemy nauczyć się komunikowania z innymi ludźmi i świadomego wpływania na przebieg rozmów, odpowiadania na emocje innych ludzi i dostrzegania korzyści nawet w kontaktach z osobami, z którymi nie jest nam po drodze.
Nasze życie zależy od tego, jak traktujemy innych ludzi, jak ich rozumiemy, jakie interakcje tworzymy z innymi ludźmi, jak dzielimy się naszymi myślami i emocjami.
Dr Travis Bradberry podczas swoich prac i współtworzenia książek ujawnił osiem cech wspólnych, które przejawiają osoby uznawane za ‘interesujące’ / osoby, które osiągnęły sukces.
Te osoby mają pasje – Interesujący ludzie mają nie tylko zainteresowania; mają pasje i całkowicie się im poświęcają. Przykładem takiej osoby jest Jane Goodall, która opuściła swój dom w Anglii i przeniosła się do Tanzanii w wieku 26 lat, aby rozpocząć badania nad szympansami. Stało się to dziełem jej życia, a Goodall całkowicie poświęciła się jej sprawie, jednocześnie inspirując wielu innych, by zrobili to samo.
Te osoby próbują nowych rzeczy – interesujący ludzie robią to, co ich interesuje. Wiedzą, czego chcą, i mają odwagę do podjęcia kroków, aby to osiągnąć. Często oznacza to próbowanie nowych rzeczy — rzeczy, które na początku często są trudne, a nawet okropne. Poszukiwanie nowych doświadczeń dodatkowo świetnie wpływa na nasz nastrój i wewnętrzne poczucie szczęścia i satysfakcji. A przecież każdy z nas odczuwa, że szczęśliwi ludzie są magnetyczni i o wiele bardziej interesujący niż ci, którzy są w energii przygnębienia lub niezadowolenia.
Te osoby nie ukrywają swoich dziwactw – interesujący ludzie często mają niezwykłe preferencje, czy zwyczaje, które nie pasują do normy. Są otwarci i nieskrępowani tym, kim są, czym często „zarażają” innych. Miliarder Warren Buffett, na przykład, nigdy nie nadawał się do szybkiego stylu życia. Zamiast tego nadal mieszka w tym samym skromnym domu, który kupił w 1958 roku. Może się to wydawać dziwaczne – a nawet dziwne – że tak niewiarygodnie bogaty człowiek żyje tak oszczędnie, ale Buffett żyje tak, jak chce, a nie tak, jak się od niego oczekuje.
Te osoby nie idą stadem – ciekawi ludzie pragną wytyczać własne ścieżki, odkrywać nowe rozwiązania i sposoby. Często nie ma nic złego w podążaniu za modą, lecz interesujący ludzie to innowatorzy, którzy łamią konwenanse, by odkrywać i realizować nowe pomysły.
Te osoby trzymają w ryzach własne ego – egomaniak nie jest interesujący. Egomaniacy zawsze pozują, martwiąc się, jak zostaną odebrani przez otoczenie. To wyczerpujące i ... nieuczciwe. W przemówieniu do absolwentów Uniwersytetu Stanforda w 2008 roku Oprah Winfrey powiedziała: „Sztuka polega na tym, aby trzymać ego w ryzach i słuchać swojego serca. Każda słuszna decyzja, jaką kiedykolwiek podjąłem — pochodziła z moich wnętrzności. A każda zła decyzja, jaką kiedykolwiek podjąłem, wynikała z tego, że nie słuchałem samej siebie, swojego głosu wewnętrznego”. Rada Oprah jest bardzo ważna: słuchaj swoich wartości, celów i ambicji, zamiast martwić się o to, co sprawi, że będziesz dobrze odbierana / odbierany.
Te osoby ciągle czegoś się uczą – dla interesujących ludzi świat ma nieskończone możliwości. Ta ciekawość nieznanego prowadzi do ciągłego uczenia się, napędzanego niegasnącym pragnieniem odkrywania nieznanego. Pomimo swojej inteligencji i osiągnięć, Albert Einstein przez całe życie zachowywał poczucie zadziwienia, które sprawiało, że nieprzerwanie zadawał pytania na temat świata. Podobnie jak Einstein, interesujący ludzie są w stanie ciągłego zadziwienia.
Te osoby dzielą się swoimi odkryciami – jedyną rzeczą, którą ciekawi ludzie cieszą się tak samo, jak nauka, jest dzielenie się swoimi odkryciami z innymi. I chodzi o coś więcej niż snucie ekscytujących opowieści, aby być w centrum zainteresowania. Interesujący ludzie badają swojego rozmówcę, aby zobaczyć, co wzbudza zainteresowanie tej osoby i dzielą się swoimi odkryciami, aby inni mogli się nimi cieszyć i skorzystać z tego doświadczenia.
Te osoby nie przejmują się opinią innych osób - nie ma nic bardziej nieinteresującego niż ktoś, kto ukrywa swoje prawdziwe ja, ponieważ boi się, że innym może się to nie spodobać. Zamiast tego, interesujący ludzie są wierni sobie, gdziekolwiek są, z kimkolwiek są i cokolwiek robią. Interesujący ludzie są do bólu autentyczni. Słynny angielski pisarz Charles Dickens uosabiał to. Bez względu na to, gdzie pracował – u znajomego czy w hotelu – przynosił określone pióra i przedmioty i dokładnie je układał. Chociaż jego zachowanie mogło wydawać się dziwne, zawsze był wierny sobie.
Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może nauczyć się, jak być bardziej interesującą osobą. Powyżej wymienione osiem cech to nie jest zamknięty zbiór. To wizja autora książki, do której warto zaglądnąć bo jest mocno inspirująca.
Moim zdaniem wystarczy być sobą, mieć odwagę, aby iść własnymi ścieżkami i zgodnie ze swoimi wewnętrznymi wartościami. Nie przejmować się opinią innych i budować swoją wspólnotę ludzi o podobnych wartościach. I to właśnie droga do sukcesu i satysfakcji. Tej osobistej i zawodowej!
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu