Pomoc Ukrainie - aktualizacja 7 marca 2022 roku
Z uwagi na dynamikę czasów, poniżej krótka aktualizacja nowych regulacji prawnych, które planowane są do wdrożenia:
o odroczenie terminu płatności składek;
o rozłożenie zadłużenia na raty.
o O wsparcie można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń, który udzieli wszelkich informacji o pomocy udzielanej przez ZUS.
o Obywatele Ukrainy mieszkający na stałe Polsce mogą otrzymać przedmiotowe świadczenie, jeśli do wniosku dołącza dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy;
o Uchodźcy z Ukrainy obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją “dostęp do rynku pracy”, w związku z czym na ten moment nie mają prawa do pobierania świadczenia. Składanie wniosków o przyznanie 500 plus będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawnych.
KNF wyraził oczekiwanie, aby banki wdrożyły specjalne oferty skierowane dla uchodźców z Ukrainy.
Oferty powinny zapewniać obywatelom Ukrainy, uciekającymi przed konfliktem zbrojnym, dostęp do podstawowych usług płatniczych i usprawniać dystrybucję przeznaczonego dla nich wsparcia finansowego.
Ponadto, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyraził następujące stanowisko co do ofert: “Zdaniem UKNF oferowany produkt powinien obejmować co najmniej:
o podstawowy rachunek płatniczy umożliwiający wpłaty i wypłaty środków zarówno w gotówce, jak i w formie transferów bezgotówkowych, w tym poleceń przelewu;
o instrument płatniczy (kartę płatniczą) umożliwiający inicjowanie transakcji płatniczych środkami na rachunku, w tym płatności przy użyciu terminali POS i wypłaty z bankomatów;
o całkowite zwolnienie z opłat, w tym za prowadzenie rachunku czy wydanie lub używanie instrumentu płatniczego;
o dokumentację umowną w polskiej, ukraińskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej
o spełnienie wymagań silnego uwierzytelniania klient.”
Dodatkowo Ministerstwo Finansów pracuję nad rozwiązaniami umożliwiającymi zaliczeniem do kosztów podatkowych dla firm pomocy osobom dotkniętymi działaniami wojennymi na Ukrainie, przekazywanej:
o organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
o jednostkom samorządu terytorialnego,
o Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
o podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.
Do kosztów podatkowych również będą zaliczane świadczenia nieodpłatne, takie jak darmowa pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy.
Zwolnienia będą obowiązywały od 24.02.2022 do 31.12.2022.
Planowane jest także zwolnienie z podatku dochodowego świadczenia uzyskiwanego przez obywateli Ukrainy przybywających na terytorium RP z Ukrainy od zwykłych osób fizycznych i firm. Wiceminister Artur Soboń tłumaczy: “Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych”.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu