Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. TUTAJ szczegóły.
Specustawa ma określać szczególne zasady legalizacji pobytu i pracy obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.
Projekt ustawy jest aktualnie przedmiotem obrad Sejmu.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia projektu:
Jeżeli obywatel Ukrainy, który w związku z działaniami wojennymi, wjechał legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu, które zostanie wydane w tej sprawie, oraz deklaruje zamiar pozostania w Polsce – jego pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.
Powyższe nie ma zastosowania do obywateli Ukrainy, którzy posiadają:
oraz osób, które:
Obywatel Ukrainy będzie uprawniony do wykonywania pracy w Polsce w okresie legalnego pobytu zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy:
– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi za pośrednictwem praca.gov.pl w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.
Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt został uznany za legalny na gruncie przepisów specustawy, udziela się, na jego wniosek, zezwolenia na pobyt czasowy. Ma być ono udzielone jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, obywatel Ukrainy składa nie wcześniej niż przed upływem 9 miesięcy od dnia wjazdu, a nie później niż 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r.
Obywatel Ukrainy, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy, jest uprawniony do wykonywania pracy w Polsce bez konieczności posiadana zezwolenia na pracę.
Obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany na podstawie specustawy za legalny przysługuje prawo do:
– odpowiednio na zasadach i w trybie określonych w tych przepisach, z wyłączeniem warunku posiadania karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na mocy specustawy przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości:
lub
– przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.
Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego składa się na piśmie w ośrodku pomocy społecznej albo w centrum usług społecznych, gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy.
Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów. Przewiduje się, że będzie to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie.
Obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie specustawy jest uprawniony do opieki medycznej udzielanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.[1]), z wyłączeniem:
-w takiej sytuacji, mogą zostać uznane odpowiednie okresy tych studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się.
- opłaty za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach niestacjonarnych albo studiach w języku obcym pobiera się w wysokości nieprzekraczającej wysokości opłat za kształcenie dotychczas ponoszonych w uczelni działającej na terytorium Ukrainy.
Dla małoletniego bez opieki, którego pobyt został zalegalizowany na warunkach określonych w specustawie, sąd właściwy ze względu na miejsce pobytu małoletniego ustanawia tymczasowego opiekuna.
Postępowanie o ustanowienie tymczasowego opiekuna może być wszczęte na wniosek lub z urzędu.
Uprawnionym do złożenia wniosku są:
Sąd, po ustanowieniu tymczasowego opiekuna, zawiadamia o tym organ gminy, który zarejestrował pobyt małoletniego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby fizyczne będące obywatelami Ukrainy, które w tym okresie przybyły z terytorium Ukrainy, na skutek toczących się na tym terytorium działań wojennych, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu