Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji przedłożyło projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainyw związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Projekt ustawy, jak wskazano na stronie gov.pl „ma na celu stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu cudzoziemcom, w szczególności posiadającym obywatelstwo Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.
Ustawa ma określać zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa.
Szczególnie ma uregulować zasady powierzenia pracy oraz szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy oraz wydanych im przez organy polskie dokumentów dotyczących uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Rząd zapowiada, że ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 lutego 2022 r. Zaznaczono, że będą uwzględnione dwa wyjątki, w których przepisy będą obowiązywać z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy.
Na ten moment są to jedynie propozycje, konkretne informacje powinny pojawić się po zakończeniu dzisiejszych obrad w Sejmie.
Serwis https://www.prawo.pl/ przedstawił najważniejsze założenia projektu ustawy:
Obywatel Ukrainy będzie uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku, gdy:
Minister właściwy do spraw pracy dane te będzie udostępniał, w drodze teletransmisji danych:
W tej sytuacji jednak nie będzie stosowany warunek określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (nie ukończone 60 lat – w przypadku kobiet lub 65 lat – w przypadku mężczyzn).
Obywatele Ukrainy będą mieli prawo do:
Prawo do świadczeń odpowiednio na zasadach określonych w tych przepisach. Wyłączony będzie warunek posiadania karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Projekt ustawy zakłada możliwość przeznaczenia Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na czynności dotyczące obywateli Ukrainy przebywających legalnie na terytorium Polski - na podstawie programów zatwierdzanych przez Radę Nadzorczą wskazanego wyżej Funduszu.
Na ten moment czekamy na zakończenie obrad Sejmu. Przede wszystkim kluczowe okażą się rozwiązania dotyczące przedłużenia legalności pobytu obywateli Ukrainy. Na bieżąco monitorujemy etap prac legislacyjnych. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, niezwłocznie poinformujemy.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu