Poland. Business Harbour [dalej zwany PBH] to kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom IT, start-upom i innym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzięki pakietowi usług można dowiedzieć się m.in. tego, jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników i ich rodzin czy otrzymać prawną i wizową pomoc w formule „business concierge”.
Poza tym osoby fizyczne i firmy mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową.
Dodatkowo dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach będą miały prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R.
Centralnym punktem informacyjnym dla podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z programu lub przyłączeniem się do niego jest specjalna strona internetowa dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour
Główne założenia programu PBH
Program Poland. Business Harbour oferuje pakiet usług ułatwiających rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie w relokacji pracowników i ich rodzin, a także pomoc prawną.
Jednym z elementów pakietu jest wsparcie łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz udzielania dotacji na działalność badawczo-rozwojową.
W ramach programu, stworzony został specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, umożliwia zakładanie działalności gospodarczej oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny.
Program ma na celu otwarcie się na środkowo-wschodnie rynki z branż IT oraz przemysłowej, które poprzez wzajemną integrację pozwolą zacieśnić relacje gospodarcze. Dotyczy on specjalistów IT, startupów oraz przedsiębiorców.
Wiza Poland. Business Harbour
Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy lub Azerbejdżanu którzy chcą otrzymać wizę w ramach programu Poland. Business Harbour, podlegają uproszczonej procedurze wizowej.
Dokumenty wymagane do uzyskania wizy PBH to, poza dowodem ubezpieczenia, jedynie dokumentacja potwierdzająca cel podróży:
Odstąpiono od obowiązku okazywania posiadania środków finansowych w celu uzyskania wizy oraz docelowego miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce.
Najważniejsza informacja jest taka, że obywatele państw biorących udział w programie, którzy posiadają wizę z adnotacją Poland Business Harbour, są zwolnieni z wymogu posiadania zezwolenia na pracę i mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich zasadach jak obywatele RP.
Specjaliści IT
W ramach programu Poland. Business Harbour specjaliści z branży IT mogą łatwo i szybko uzyskać wizy i zezwolenia na pobyt dla siebie i swoich rodzin.
Wniosek wizowy w programie Poland. Business Harbour rozpatrzony zostanie priorytetowo.
Warunkiem uczestnictwa w przyspieszonej procedurze wizowej dla obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu jest posiadanie:
Lista firm partnerskich uczestniczących w projekcie dostępna tutaj: www.gov.pl/web/poland-businessharbour/
Więcej szczegółów, opis poszczególnych kroków oraz kontakty można znaleźć na https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour/specjalista-it
Startupy
Aby przenieść startup do Polski, konieczne jest skontaktowanie się z jednym z operatorów wyłonionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Fundację Startup Hub Poland (SHP). Współpraca z operatorami przebiega w dwóch etapach.
Lista operatorów dostępna tutaj: https://www.parp.gov.pl/component/
Proces przewiduje następujące etapy:
W ramach II Etapu startup może otrzymać grant pieniężny w kwocie nie wyższej niż 250 tys. zł, przeznaczony na pokrycie kosztów działań w zakresie akceleracji, niezbędnych dla przeprowadzenia pilotażowego wdrożenia technologii i pozyskania przez startup kapitału od inwestora.
W przygotowaniu jest także udostępnienie zespołom z Białorusi przestrzeni do pracy w najlepszych biurach coworkingowych w Polsce.
Zespoły będą mogły również skorzystać z bogatej oferty programów rozwojowych i grantowych, w szczególności:
Więcej szczegółów, opis poszczególnych kroków oraz kontakty można znaleźć na https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour/startup
Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa
W celu zapewnienia relokacji działalności gospodarczej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) stworzyła dedykowany zespół doświadczonych ekspertów.
Dla maksymalnego komfortu i skuteczności działań podmioty biorące aktywny udział w programie uzyskują szereg benefitów, w tym łatwiejszy kontakt z organami samorządu terytorialnego oraz Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi.
Uproszczona ścieżka wizowa zapewniona w ramach Poland. Business Harbour pozwala przyspieszyć proces relokacji firm i pracowników, ponieważ w ramach programu zniesiona została konieczność posiadania zezwolenia na pracę.
Uproszczony system procedury wizowej skutecznie zachęca do podjęcia pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz daje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
Więcej szczegółów, opis poszczególnych kroków oraz kontakty można znaleźć na https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour/msp-duze-przedsiebiorstwo
Nowe reguły od lutego 2022
Do 31 stycznia 2022 r. wizy Poland Business Harbour dostępne były dla specjalistów z Białorusi, którzy nie znaleźli jeszcze pracodawcy w Polsce, ale posiadali doświadczenie zawodowe lub wykształcenie w branży IT.
Od 1 lutego 2022 r. ta zasada zmieniła się i obecnie nie ma już możliwości uzyskania wizy PBH bez wsparcia polskiej firmy uczestniczącej w programie PBH.
Dla wszystkich państw uczestniczących w programie zasady są takie same.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu