Wellbeing ma wiele wspólnego z naszym samopoczuciem fizycznym. Jeśli nie dbamy o formę, prawidłową ilość snu i dobrze zbilansowaną dietę, a nasza aktywność fizyczna jest znikoma, możemy się spodziewać, że nasze samopoczucie nie będzie dobre. Dlatego tak dużo uwagi w wellbeingu poświęca się zdrowiu.
Dbanie o dobrostan fizyczny i psychiczny pracowników, stało się w ostatnim czasie jedną z lepszych inwestycji, których powinny dokonywać współczesne organizacje. Zapewniając jednocześnie pozytywne relacje z otoczeniem, organizacje mogą zapewnić pracownikom poczucie bezpieczeństwa oraz stworzyć odpowiednie warunki sprzyjające ich rozwojowi.
Wellbeing w organizacji jest zatem długotrwałym, ciągłym oraz dynamicznym zarządzaniem poczuciem dobrostanu pracownika.
Wellbeing w organizacji można zdefiniować również jako zespół zaplanowanych oraz systematycznie realizowanych działań, których motywacją jest dbałość o zaspokojenie potrzeb pracowników na wszystkich wymiarach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W działaniach organizacji nie chodzi o bezpośrednie zaspokajanie tych potrzeb, ale o stworzenie możliwości, w których pracownik sam będzie mógł je realizować.
W Compta podjęto działania nastawione na poprawę samopoczucia zatrudnionych
1. Dobra atmosfera – tuż obok poczucia stabilizacji jest to jeden z najważniejszych czynników wellbeingowych.
2. Ergonomia pracy – każdy z pracowników ma swoją przestrzeń, w której może skupić się i odpowiednio wykonywać swoją pracę w wygodnych fotelach i przy sprawnych komputerach
3. Benefity – w postaci kart wejściowych do obiektów sportowych, dostęp do wykupionej opieki zdrowotnej.
4. Rest room – pomieszczenie, w którym pracownicy w spokoju jedzą śniadanie, odpoczywają od pracy przy komputerze, rozmawiają z innymi współpracownikami lub zwyczajnie nieco się zrelaksują.
5. Organizowane są warsztaty technik relaksacyjnych oraz ćwiczeń oddechowych raz w tygodniu w poniedziałek
6. Raz w miesiącu trzeci piątek jest dniem wolnym od pracy po to aby budować pozytywne relacje nie tylko z pracownikami, ale także z rodziną. Balans między życiem firmowym a rodzinnym jest jednym z najtrudniejszych do utrzymania. Proponując prezenty w formie przeżyć, które można realizować z bliskimi, a niekiedy nawet z całą rodziną, jak np. wspólne wyjazdy, wyjścia do teatru czy restauracji, zapewniamy pracownikom wspomnienia, które łączą go z firmą na długie lata, jednocześnie dbając o jego relacje poza organizacją.
7. Dodatkowe dni wolne od pracy przy okazji świąt i innych ważnych wydarzeń to cały czas praca nad harmonią życia zawodowego i prywatnego, to czas tylko dla bliskich o oderwania od problemów dnia codziennego