Dobrą praktyką jest aby świadomość ludzi i firm rosła.
Cenię biznesy, które potrafią dbać o swoje korzyści i jednocześnie cenią dbałość o człowieka. Dobra praktyka to inwestycje w człowieka, w jego dobrostan i pozytywne doświadczenia ludzi w miejscu pracy.
Moja organizacja robi naprawdę dobre rzeczy dla ludzi, dba o nich i stawia ich w centrum i ceni szczere rozmowy.
Przyjazna kultura w miejscu pracy dla pracownika a dla pracodawcy zrównoważony wzrost.
Przypominamy:
przełomową zmianą w prawie pracy w 2023 roku była implementacja do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw: tzw. dyrektywy work-life balance (dyrektywy dotyczącej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej) oraz dyrektywy dotyczącej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Od 26 kwietnia 2023 r. poza przyjęciem nowych rozwiązań w zakresie urlopu rodzicielskiego i urlopu opiekuńczego, wprowadzono również zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej (w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w danym roku kalendarzowym) z zachowaniem prawa do 50% wynagrodzenia.
Ponadto pracodawcy na podstawie znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy zostali zobowiązani do informowania o wolnych stanowiskach pracy, możliwościach awansu czy o zmianie adresu pracodawcy. Należy też pamiętać o nowym obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz o zmodyfikowanych zasadach dotyczących zawierania umów o pracę na okres próbny. Co więcej, zmianie uległy również przepisy Kodeksu pracy odnoszące się do informacji o warunkach zatrudnienia, którą pracodawcy są zobowiązani przekazywać pracownikom. Przewidziany został też inny termin i inna forma przekazywania i aktualizowania takiej informacji. Ponadto zakres informacji został znacznie rozszerzony, co w konsekwencji powoduje obowiązek szybkiego identyfikowania zmian w warunkach zatrudnienia pracowników i informowania ich o tych zmianach.
Na skutek wprowadzenia powyższych regulacji konieczne stało się też zaktualizowanie wzoru świadectwa pracy.
Dodatkowo, przypominamy o zmianach w zakresie urlopów rodzicielskich dla rodzin zastępczych i rodziców adopcyjnych, które również weszły w życie w 2023 roku.