Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, którego celem jest usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy, jak również pełna elektronizacja postępowań.
[ELEKTRONIZACJA POSTĘPOWAŃ]
Wiodącą zmianą jest elektronizacja postępowania w sprawie uzyskania zezwolenia na pracę. Będzie ona obejmowała etapy od złożenia wniosku poprzez podjęcie decyzję aż po jej odbiór.
Zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec będą mieli obowiązek założenia konta w systemie teleinformatycznym. Dzięki założeniu konta cudzoziemiec będzie mógł sprawdzić m.in. czy w jego sprawie została wydana decyzja.
Plan zakłada, że decyzje będą doręczane elektronicznie. Postępowanie odwoławcze będzie również prowadzone drogą elektroniczną.
Warto dodać, że nowe regulacje zakładają rezygnację z uzyskania tzw. testu rynku pracy, które dziś stanowi zbędne biurokratyczne obciążenie, a zatem odejście od testu rynku pracy to krok w kierunku przyspieszenia procedury uzyskania zezwolenia na pracę.
Dodatkowo w ramach tego systemu zostanie utworzona baza wynagrodzeń, dzięki której uprawnione organy będą mogły porównywać adekwatność proponowanego wynagrodzenia do wynagrodzeń oferowanych na lokalnym rynku pracy.
W uzasadnieniu do projektu widnieje informacja, że „system teleinformatyczny dotyczący zezwoleń na pracę zostanie połączony z systemami teleinformatycznymi dotyczącymi wiz i zezwoleń na pobyt cudzoziemców oraz systemem zawierającym dane dotyczące przekraczania granicy przez cudzoziemców.” Warto również zwrócić uwagę na propozycje, zgodnie z którą pracodawca nie uzyska zezwolenia na pracę dla cudzoziemca w przypadku zaległości w opłacaniu składek ZUS. Obecnie projekt znajdują się w fazie początkowej, tj. uzgodnień.
[Łatwiejsza procedura dla obywateli Białorusi]
Od 9 lipca 2022 roku obowiązuje rozporządzenie, które wprowadza łatwiejszą procedurę uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy przez obywateli Białorusi. Celem jest pomoc obywatelom Białorusi dotkniętych różnego rodzaju represjami w swoim kraju.
[Nowy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy]
Warunkiem otrzymania nowego typu zezwolenia jest przebywanie w Polsce na podstawie tzw. wizy humanitarnej.
Powyższe rozwiązanie będzie dotyczyło również obywateli Białorusi, którzy przebywają w Polsce na podstawie przedmiotowych wiz, przedłużonych na podstawie tzw. ustawy anty covidowej.
Poniżej przedstawiono zmiany w związku z wprowadzeniem uproszczonej procedury:
Gdzie można uzyskać przedmiotowe zezwolenie na pobyt czasowy?
Wniosek o udzielenie zezwolenia składa się wraz z osobistym stawiennictwem w Urzędzie Wojewódzkim. Zezwolenia na pobyt czasowy udziela wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obywatela Białorusi.
[Nowe przepisy w sprawie Karty Polaka]
W wyniku wprowadzenia nowej regulacji, jest możliwe uzyskanie Karty Polaka bez konieczności opuszczania Polski. Obywatele Ukrainy, Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej albo osoby posiadające w tych państwach status bezpaństwowca, mogą składać wnioski o wydanie Karty Polaka w każdym urzędzie wojewódzkim według miejsca zamieszkania w Polsce. Powyższe dotyczy zarówno osób, które ubiegają się o Kartę Polaka po raz pierwszy, jak i tych, które już wcześniej posiadały Kartę.
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu