Od 1 stycznia 2022 r. zmienią się m.in. zasady liczenia okresu zasiłkowego, wypłaty zasiłków chorobowych za czas zwolnienia od pracy (tzw. L4), wypłaty zasiłku za okres pobytu w szpitalu, zasady ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
Najpierw przypomnijmy obecne zasady, a następnie przybliżmy co dokładnie się zmieni i zilustrujemy to kilkoma przykładami.
Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Aktualnie podstawę wymiaru oblicza się na nowo, jeżeli przerwa w pobieraniu zasiłków wynosi co najmniej 3 miesiące kalendarzowe.
Dzisiaj, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Zmiany zostały wprowadzone ustawą z dnia 24 czerwca 2021, która dostępna jest TUTAJ i dotyczą:
Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc.
Kolejna zmiana dotyczy ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Nie trzeba będzie ustalać jej na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.
Zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego będzie przysługiwał nie dłużej niż przez 91 dni.
[Wyjątki]: Ta zmiana nie będzie dotyczyła osób chorych na gruźlicę, niezdolnych do pracy w okresie ciąży i niezdolnych do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Do jednego okresu będą wliczane okresy poprzednich niezdolności do pracy, między którymi wystąpi przerwa nie przekraczająca 60 dni – niezależnie od tego, czy niezdolność do pracy po przerwie będzie spowodowana tą samą chorobą, co niezdolność do pracy przed przerwą.
Zatem, po zmianach dla liczenia okresu zasiłkowego nie będzie miało znaczenia to, czy choroba jest ta sama, czy inna, o ile przerwa między chorobami będzie krótsza niż 60 dni. Przy takich następujących po sobie chorobach (z krótką przerwą) okres zasiłkowy będzie jeden i będzie wynosił 182 dni.
[Wyjątki]: Do okresów zasiłkowych nie będą wliczane niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie absencja wystąpi w trakcie ciąży.
Przykład 1
Osoba 1 zachorowała w październiku na chorobę A, przebywała na zwolnieniu 14 dni. Po zwolnieniu wróciła do pracy. W połowie listopada zachorowała na chorobę B i przebywała na zwolnieniu 14 dni.
Między chorobami A i B nie minęło 60 dni, zatem zliczamy razem oba okresy niezdolności do pracy. Osoba 1 wykorzystała 28 dni okresu zasiłkowego, do wykorzystania ma jeszcze 154 dni.
Przykład 2
Osoba 2 zachorowała w marcu na chorobę C. Przebywała na zwolnieniu 182 dni, następnie wróciła do pracy i pracowała przez 30 dni. Po 30 dniach zachorowała na chorobę D.
Między chorobami C i D nie minęło 60 dni, więc zlicza się okres niezdolności do pracy z powodu obu chorób. Osoba 2 wykorzystała już 182 dni zasiłku i na kolejne zachorowanie nie przysługuje jej już zasiłek chorobowy.
Przykład 3
Osoba 3 zachorowała w lipcu na chorobę E. Zaraz po zakończeniu niezdolności do pracy z powodu tej choroby zachorowała na chorobę F. Między niezdolnością do pracy z powodu obu chorób nie wystąpiła przerwa, zatem okres zasiłkowy liczy się od pierwszej choroby.
Przykład 4
Osoba 4 we wrześniu przebywała na zwolnieniu chorobowym z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą G. W listopadzie Osoba 4 dostała zwolnienie lekarskie w związku z nieprawidłowym przebiegiem ciąży. Mimo że przerwa między zwolnieniami wynosi mniej niż 60 dni, druga niezdolność do pracy spowodowana jest ciążą, nie zlicza się okresu zasiłkowego poprzedniego zwolnienia, więc Osoba 4 może pobierać zasiłek chorobowy w związku z drugim zwolnieniem lekarskim przez okres 270 dni. W sytuacji jednak, gdyby pierwsza niezdolność do pracy była spowodowana ciążą, a kolejna choroba wynikałaby z innej przyczyny, oba okresy zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, co znacząco skróci okres pobierania zasiłku.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie ZUS, w zakładce Aktualności.
Informację przygotowała
Jana Jaworska, praktyk HR, coach ICC, trener biznesu