Przed nami kolejne zmiany w przepisach podatkowych. Tym razem dotyczą ulgi podatkowej na wspieranie działalności kulturowej, naukowej i sportowej.
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nas rządowy program „Polski Ład”, który oprócz kolejnych zmian podatkowych wprowadza nową ulgę dla podmiotów wspierających działalność sportową, kulturową i naukową. Co to oznacza? – oszczędności. Oszczędności dla instytucji wspierających rodzimy sport. Od tej pory wszelkie finansowanie stypendiów, imprez sportowych oraz klubów, będzie korzystniejsze.
Według przepisów podatnik będzie miał prawo odliczyć sobie od podstawy opodatkowania kwotę, która stanowi 50% kosztów uzyskania przychodów, poniesionych w ramach prowadzenia mniejszej działalności sportowej, przy czym nie więcej niż równowartość dochodu podatnika z pozarolniczej działalności. Są to koszty poniesione na finansowanie:
1) realizację programów szkolenia sportowego,
2) zakup sprzętu sportowego,
3) pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
4) pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
5) sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej – jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.
Należy pamiętać, że klub sportowy nie może działać w celu osiągnięcia zysku, a środki finansowe przekazane w ramach programu muszą być przeznaczone na realizację powyższych celów. Świadczenia wykonywane w ramach programu przez podmiot otrzymujący wsparcie finansowe będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dla kogo ulga i jak ją obliczyć?
Program Polski Ład skierowany jest do podatników PIT i CIT. Należy jednak pamiętać, aby podatnicy CIT uzyskiwali przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, a podatnicy PIT prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną zarówno na zasadach ogólnych, jak i podatkiem liniowym. Jednocześnie przepisy dają możliwość skorzystania z ulgi sponsoringowej profesjonalnym klubom sportowym będącymi podatnikami CIT, jeśli tylko zdecydują się oni wesprzeć inny, amatorski klub sportowy lub będą finansować organizację nie masowej imprezy sportowej.
Dokładna kwota oszczędności zależeć będzie od wielu czynników, np. sposobu rozliczania podatku lub osiąganego dochodu. Według nowych przepisów, fundator będzie mógł teraz odliczyć od podstawy opodatkowania łączną kwotę 150% poniesionych wydatków – czyli dotychczasowe 100% odliczenia + 50% ulgi. Co ważne, kwota odliczenia nie może przekroczyć, w danym roku podatkowym, kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika odpowiednio z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych (CIT) lub z pozarolniczej działalności gospodarczej (PIT).
Do zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-36L, w którym dokonywane jest roczne odliczenie, firma musi dołączyć wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu, według określonego wzoru. Niestety wzory takich oświadczeń nie zostały jeszcze opublikowane – delegacja zawarta w art. 26 ha ust. 10 ustawy o PIT. oraz w art. 18ee ust. 10 ustawy o CIT.